Wyburzenia wielkogabarytowe wymagają pozwolenia wydanego przez odpowiedni organ gminy. Prace należy zaplanować z wyprzedzeniem. Procedury wydania ostatecznej decyzji pozwalającej na wyburzenie obiektu trwają dość długo. Trzeba zaczekać około 79 dni (czas na wydanie decyzji przez organ – 65 dni, oraz uprawomocnienie – 14 dni).
Do wniosku, który można pobrać ze strony internetowej należy bezwzględnie dołączyć :
- zgodę właściciela obiektu (nawet w przypadku, gdy jesteśmy właścicielem obiektu przeznaczonego do rozbiórki),
- szkic usytuowania obiektu budowlanego,
- opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych,
- opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia,
- pozwolenia, uzgodnienia lub opinie innych organów, a także inne dokumenty, wymagane przepisami szczególnymi; nie dotyczy to uzgodnienia i opinii uzyskiwanych w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny, oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000,
- projekt rozbiórki obiektu (w zależności od potrzeb),
- jeżeli nie działamy osobiście, to koniecznie należy dołączyć upoważnienie udzielone osobie działającej w naszym imieniu lub też działającej w imieniu firmy.
Wyburzenia obiektów wielkogabarytowe
W przypadku, gdy wniosek nie będzie kompletny, organ, wezwie do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania. Jeśli dokumenty we wskazanym terminie nie zostaną uzupełnione, wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia.
W przypadku kiedy wyburzenie obiektu zlecamy firmie ona zajmuje się formalnościami z tym związanymi. Występuje do urzędu w naszym imieniu. Firma wyburzeniowa posiada doświadczenie w składaniu dokumentów i nie ma obawy, że wniosek będzie zawierał błędy formalne. Błędy przedłużą całą procedurę i uniemożliwią otrzymanie pozytywnej decyzji w zakładanym terminie.
W przypadku gdy wniosek będzie kompletny (lub zostanie uzupełniony), organ podejmie działania sprawdzające. W terminie do 65 dni, licząc od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku wraz z załącznikami, powinien wydać stosowną decyzję. Roboty budowlane można jednak zacząć dopiero po upływie czasu na uprawomocnienie się decyzji tj. po 14 dniach licząc od dnia jej otrzymania.
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego to stopniowe przechodzenie na online procesu wypełniania wniosków i pozwoleń budowlanych. W obrocie prawnym taka możliwość pojawiła się po raz pierwszy w sierpniu 2020. Celem tego procesu jest uproszczenie i skrócenie procesu inwestycyjnego.
Wyburzenia wielkogabarytowe
Rozpoczynając prace przygotowujące do wyburzenia obiektu po otrzymaniu i uprawomocnieniu się pozwolenia analogicznie jak w przypadku budowy, konieczne może być ustanowienie kierownika rozbiórki/wyburzenia. Obowiązek ustanowienia ten wynika z art. 18 Prawa budowlanego.
Ponadto wraz z rozpoczęciem prac związanych z wyburzeniem, kierownik budowy – rozbiórki ma obowiązek prowadzić dziennik budowy / rozbiórki, umieścić tablicę informacyjną w widocznym miejscu oraz odpowiednio zabezpieczyć teren. Skomplikowane procedury, duża ilość dokumentów i przepisów prawnych do przestrzegania powodują, że korzystniej jest zlecić cały proces wyburzenia obiektu profesjonalnej firmie.